Yeşil mercimek faydaları Canan Karatay açıklıyor!

Kategori: Beslenme - 12.878 viewsYorum Yazın
Yeşil mercimek faydaları Canan Karatay açıklıyor!

Yeşil mercimek faydaları Canan Karatay tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Bu konuda basında da renkli atışmalar yaşanabiliyor. Örneğin Canan Karatay mercimek safında yer alarak kinoaya savaş açtı haberlerini okuyabiliyoruz. Canan Karatay mercimek ekmeği Karatay beslenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Bu yazıda; Yeşil mercimek faydaları Canan Karatay hocamızın dikkat çektiği başlıklar, Canan Karatay mercimek ekmeği nasıl yapılır gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Karatay mercimek ekmeği ile beslenenler gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Yeşil mercimek faydaları Canan Karatay

Prof. Dr. Canan Karatay, konuk olduğu programda yeşil mercimeğin besin değerinin, kinoadan daha zengin olduğunu vurguladı. Canan Karatay mercimek için dünyanın en sağlıklı ve en doğal besini diyor. Özellikle Canan Karatay mercimek konusunda ithal olmaması konusuna da dikkat çekiyor.

Yeşil mercimek faydaları Canan Karatay-Canan Karatay mercimek-Canan Karatay mercimek ekmeği-Karatay mercimek ekmeği
Canan Karatay mercimek ekmeği nasıl yapılır?

Yeşil mercimek yararları Canan Karatay’ın dikkat çektiği noktalar

Mercimek, protein, lif ve çok sayıda mineral sağlayan zengin bir besin kaynağıdır. Öne çıkan yeşil mercimeğin faydaları Karatay hoca tarafından da aşağıdaki sıralamaya dikkat çekiliyor.

 • Bazı kronik hastalıkların riskini azaltır. Araştırmalar, düzenli olarak yeşil mercimek yemenin diyabet, obezite, kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskinizi azalttığını gösteriyor.
 • Sindirim sistemi için mükemmel destek sağlar. Yeşil mercimek, özellikle sindirim işlevini destekleyen ve sağlığımız için çok önemli olan faydalı bağırsak bakterilerini besleyen prebiyotik lif açısından zengindir.
 • Yeşil mercimek kalp sağlığı için çok faydalıdır. çünkü potasyum deposudur. İçeriğindeki folat ve potasyum açısından zengindir ve bu da onları kalp için ve kan basıncı ve kolesterolü yönetmek için mükemmel bir seçimdir . Aynı zamanda, sabit bir kalp atışının korunmasına yardımcı olan enerji verici bir demir ve B1 vitamini kaynağıdır.
 • Kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olur.
 • Mercimek zengin bir protein kaynağıdır. Bu nedenle özellikle vegan diyette et, tavuk ve balıklara çok iyi bir alternatiftir.

Canan Karatay mercimek ekmeği tarifi

Karatay mercimek ekmeği tarifi Karatay mutfağında önemli bir yer tutuyor. Burada bir Karatay mercimek ekmeği tarifi veriyoruz.

Karatay mercimek ekmeği için gerekli malzemeler

 • 2 su bardağı kırmızı mercimek
 • 4 tane yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1/2 su bardağı zeytinyağı
 • 100 gram peynir
 • İnce kıyılmış maydanoz
 • 1 yemek kaşığı çörek otu
 • 1 yemek kaşığı susam

Canan Karatay mercimek ekmeği nasıl yapılır?

Akşamdan ılık suda bekletilen mercimekleri robatta çekin. Kabartma tozu ile yoğurdu bir kasede karıştırın. Daha sonra diğer malzemeleri ekleyin.

Kek hamuru kıvamını alıncaya kadar tahta kaşıkla karıştırın. 25-45 cm ölçüsündeki önceden yağlanmış fırın tepsisine Canan Karatay mercimek ekmeği karışımını dökün. 180 derece ısıtılmış fırında 40 dk pişirin.

Karatay mercimek ekmeği ile beslenenler gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Canan Karatay yorumları gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!