Yeşil çayın cilde faydaları

Kategori: Genel - 4.647 viewsYorum Yazın
Yeşil çayın cilde faydaları

 

 

Yeşil çayın cilde faydaları cilt kanseri, yaşlanma belirtileri ve sedef benzeri cilt hastalıkları başta olmak üzere yaygın bir alanı kapsıyor. Yaşlanma karşıtı yeşil çayın cilde faydaları müthiş bir antioksidan deposu olmasından kaynaklanıyor. Yeşil çay cilt lekeleri için de güvenle kullanılabiliyor. Bu yazıda yeşil çayın cilde faydaları ve cilt için nasıl kullanılabileceği konu ediliyor.

 

Yeşil çayın cilde faydaları nelerdir?

Öncelikle yeşil çay nedir açıklayalım. Yeşil çay Camellia sinensis bitkisinden elde edilen bildiğimiz siyah çayın fermente edilmemiş halidir. Yeşil çay bitkisi 5 bin yıldır özellikle uzak doğuda sağlık ve cilt için kullanılmaktadır.

Siyah çay gibi işlenmediği için daha faydalıdır. Yeşil çayın cilde faydası varmı?

Yeşil çay, fermente edilmemiş yapraklardan oluşur, bu nedenle en üst düzeyde antioksidan içerirler. Örneğin, yeşil çay yapraklarının kuru ağırlığının yaklaşık yüzde 30’unu flavonoid antioksidanlar oluşturmaktadır.

Yeşil çayın cilde faydalarının kaynağı içeriğindeki antioksidanlardır.

 

Yeşil çay faydaları nelerdir?

Yeşil çay faydaları nelerdir? Yeşil çay faydaları arasında cilt ve yaşlanma karşıtı özelliğin dışındakiler de önemlidir. İşte yeşil çay ne işe yarar sorusuna cevap oluşturabilecek sağlık faydaları listesi!

 • Yeşil çay ne işe yarar sorusuna verilebilecek temel cevap kalp sağlığına olumlu katkısıdır.
 • Kan basıncını düşürür, tansiyonu dengeler.
 • Kolesterol düzeyini düşürür.
 • Kanseri önlemede etkili olabilir.
 • Kilo vermede, zayıflamada kullanılabilir.
 • İltihaplanmayı önler.
 • Yeşil çay detoksu yapmak karaciğeri ve vücudu temizler.
 • Yeşil çay yağı cilde faydaları için kullanılabilir.
 • Yeşil çay saç dökülmesine iyi gelirmi? Yeşil çay saç için de faydalar içerir. Saç dökülmesine karşı durulama suyuna eklenebilir.

 

Yeşil çay cilde faydaları

Yeşil çay, iltihaplanmayı azaltmak ve kanserle mücadeleye yardımcı olmak gibi etkilere sahip polifenoller bakımından zengindir.

Yeşil çay, EGCG adı verilen büyük miktarda kateşin de dahil olmak üzere ağırlıkça yaklaşık yüzde 30 polifenoldür. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye ve diğer yararlar sağlamaya yardımcı olan doğal antioksidandır.

Bu maddeler vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikallerin yaşlanmada ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir.

 

EGCG (Epigallocatechin Gallate), yeşil çayda en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkların tedavisi üzerinde çalışılmıştır ve yeşil çayda güçlü tıbbi özelliklere sahip olan başlıca nedenlerden biri olabilir.

Yeşil çay da sağlık için önemli olan az miktarda mineral içerir.

 

Yeşil çayın cilde faydaları nelerdir?

Yeşil çayın cilde faydaları arasında cilt lekeleri ile savaşması önemli bir yer tutuyor. İşte yeşil çayın cilde faydaları nelerdir sorusunun ilk akla gelen cevapları!

 • Kırışıklıkları azaltmada etkilidir.
 • Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı maske görevi görür.
 • Yaşlanma belirtilerini azaltır.
 • Cildi canlı ve daha genç bir görünüme kavuşturur.
 • Cildin renk dengesini sağlamak yeşil çay faydası arasındadır.
 • Lekeleri yok eder.
 • Yaraların iyileşmesine katkı sunmak da yeşil çay faydası arasındadır.
 • Cilt kanserine karşı koruyucudur.
 • Cilt hastalıklarına (sedef, akne, mantar…) etkilidir.

 

Yeşil çay cilt lekeleri etkisi

Yeşil çay cilt lekeleri azaltmak ve yok etmek için kullanabileceğiniz doğal bir çözümdür. Retinol, Retinoidler, Reptidler, C vitamini içeriğiyle cilt lekelerine karşı savaşır.

Yeşil çay cilt lekesi maskesi yapabileceğiniz gibi cilde doğrudan sürmeniz de mümkündür.

 

Yeşil çay cilt lekeleri maskesi

Yeşil çay cilt lekeleri maskesi hazırlayarak etkili sonuçlar alabilirsiniz. Organik bir çözüm olduğu için cilt lekeleri için kozmetik ürünlere avuç dolusu para vermeden çözüm bulabilirsiniz.

Yeşil çay cilt lekeleri maskesi gerekli malzemeler:

 • Yarım bardak yeşil çay (demlenmiş)
 • 1 çorba kaşığı Aloe vera jeli
 • E vitamini ampul
 • Hindistan cevizi yağı

 

 

Yeşil çay cilt lekeleri maskesi tarifi

Yeşil çayın cilt lekelerine faydası için yukarıdaki malzemeleri karıştırarak uygun kıvama getirin. Elde ettiğiniz yeşil çay maskesi cilt lekeleri, yaşlılık lekeleri ve güneş lekeleri için etkilidir. Bu etkiyi elde etmek için lekelerin üzerine uygulayın ve 20 dakika bekletin.

Ilık suyla cildinizi temizleyin. UV koruyuculu bir nemlendirici krem uygulayın. Yeşil çay maskesini düzenli olarak cilt lekelerine uygulayarak sonuç alabilirsiniz.

 

Yeşil çay maskesi

Yüz için yeşil çay maskesi tarifi sivilce, akne gibi sorunlarda önemli bir destekçinizdir. Bu maskeyi uygulamak peeling etkisiyle cildi yeniler ve canlandırır.

Yeşil çay maskesi malzemeler

 • Yarım bardak yeşil çay
 • Bir yemek kaşığı toz şeker
 • Yarım çorba kaşığı limon suyu

Yeşil çay maskesi tarifi

Yeşil çayı cilde sürmenin faydaları için yukarıdaki malzemeleri karıştırın. Normalde kullanacağınız miktarın iki katı kadarını kullanarak bir bardak yeşil çay hazırlayın. Şekeri ve limon suyunu karıştırın. Dairesel hareketlerle cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile yıkayın.

Bu karışımdaki toz şeker ile cildinizdeki ölü deriler pul pul dökülürken limon suyu lekeleri ve yaraları yok etmeye yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında, cildinizin pürüzsüzlüğü, yumuşaklığı ve parlaklığı ile cildinizi daha genç hissedeceksiniz. Sivilce ve aknelerin azaldığını görebilirsiniz.

 

Yeşil çay cildi güzelleştirir mi?

Yeşil çay cildi güzelleştirir mi sorusuna kesinlikle evet cevabını verebiliriz. Yeşil çay cilt için hem besleyici, hem yenileyici hem de onarıcı özellikler içermektedir. Yeşil çay cildi güzelleştirir mi sorusuna aşağıda yer alan içeriğindeki maddeleri inceleyerek siz de cevap verebilirsiniz.

 • Tanenler, Kateşinler

Tanenler, sıkışmış tadına yeşil çay verir. Antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptirler ve ayrıca detoks özlü maddeler olarak görev yaparlar.

 • Yeşil çay kafein

Yeşil çay kafein içerir. Acı bir madde. Bir uyarıcı iken, yeşil çaydaki kafein stresini hafifletir.

 • B vitaminleri

Yeşil çay, B1, B2, niasin ve pantotenik asit içerir. B vitaminleri karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olur. Ayrıca, sindirim sıvılarının salgılanmasını teşvik ederler ve mukus zarlarını korurlar.

 • C vitamini

Yeşil çay, ısıya dirençli olan büyük miktarda C vitamini içerir. Günde beş ya da altı bardak yeşil çay vücuda ihtiyaç duyduğu tüm C vitamini sağlar. C vitamini melanin oluşumunu önler, oksidasyonu engeller ve vücudun hastalığa karşı direncini arttırır. Cilt lekelerinin giderilmesinde etkilidir.

 • E Vitamini

Yeşil çay, anti-yaşlanma özelliklerine sahip olduğu düşünülen tokoferoller (daha yaygın olarak Vitamin E olarak bilinir) denilen kimyasal bileşikleri içerir.

 • Teanin

Bir amino asit. Çay ne kadar iyi olursa, teanin o kadar çok olur.

 • Bitki pigmentleri

Diğerleri arasında, yeşil çay yeşil klorofil ve sarı flavon bileşikleri içerir.

 

 • Alkaliklik

Yeşil çay, potasyum, kalsiyum, çinko, nikel ve molibden içerir.

 

 • Florin

Yeşil çay, herhangi bir yiyecek veya içecek için en fazla florür içerir.

 

 • Saponinler

Yeşil çayda anti-inflamatuar özelliklere sahip özel bir bileşen.

 

Yeşil çay buz küpü

Cilde buz küpü uygulamanın cildi sıkılaştırıcı, yenileyici etkilerini biliyoruz. Yeşil çay buz küpü de özellikle göz çevresi için etkili bir bakım kürüdür. Buzlu yeşil çayın cilde faydaları gerçekten etkileyicidir.

Buzlu yeşil çayın cilde faydaları ve özellikle yeşil çayın göz çevresine faydaları arasında göz çevresi aydınlığı sağlaması, şişliği alması, koyu renge sahip göz altı halkalarını azaltması sayılabilir.

Yeşil çayın göz çevresine faydaları için yeşil çay buz küpü uygulamak yeterlidir. Yeşil çay buz küpü yapmak için demlediğiniz yeşil çayı buz kabında dondurun.

Elde ettiğiniz yeşil çay buz küpünü göz çevresine bir beze sararak uygulayın. Doğrudan uygulamak tahrişe neden olabilir.

Poşet yeşil çayın cilde faydaları için buz uygulaması yapabilirsiniz. Poşet çayı demleyip ılık iken göz çevresine uygulayabilirsiniz. Poşet yeşil çayı buz haline getirip cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Yeşil çay maskesi Suna Dumankaya

Yeşil çay maskesi Suna Dumankaya tarafından televizyon programlarında konu ediliyor. Yeşil çay maskesi Suna Dumankaya tarifini basit olarak verelim. Yeşil çay, bal ve badem yağının karıştırıp cildinize uygulayın. Yeşil çay kürünü Soğuk su ile yıkayın.

Suna Dumankaya cilt bakımı için bitkisel önerileri aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/QR8o1qpG9tk

 

Yeşil çay kremi

Yeşil çay kremi kozmetik ürün olarak hazır formatta satılıyor. Bununla birlikte evde yeşil çay kremi tarifini uygulayarak siz de hazırlayabilirsiniz.

Yeşil çay kremi nasıl yapılır?

 • Bir su bardağı Hindistan cevizi yağı
 • İki çorba kaşığı yeşil çay

 

Yeşil çay kremi nasıl yapılır tarifi

Orta ateşte Hindistan cevizi yağını eritin. Üzerine tülbent koyup yeşil çay yapraklarını serpin. Az miktarda su ile yeşil çay ıslatarak süzün. Eken maddelerinin karışıma dahil olmasından emin olun. Sonra iyice karıştırın. Siz de yeşil çay kremi kullananlar arasına katılın.

yeşil çayın cilde faydası varmı-yeşil çay faydaları-yeşil çayın zararları-yeşil çay nedir-yeşil çay ne işe yarar-yeşil çay maskesi-yeşil çay detoksu-yeşil çay faydası-yeşil çay kürü-yeşil çay tarifi-yeşil çay kafein-yeşil çay cildi güzelleştirir mi-yeşil çay cilt lekeleri-yeşil çay bitkisi-yeşil çay faydaları nelerdir-yeşil çay kremi-yeşil çay etkileri-yeşil çay soda kürü-yeşil çay cilt maskesi-yeşil çay pudrası-yeşil çay ve soda karışımı-yeşil çay saç dökülmesine iyi gelirmi

yeşil çay buz küpü

Yeşil çay cilt maskesi (Yeşil çay soda kürü)

Tüm cilt tiplerinin seveceği yapışkan bir karışım, bu maske aşağıdakileri gerektirir:

 

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı bal

Bal eklemeden önce yeşil çayı ve kabartma tozu karıştırın. Hepsini kırpın ve yüzünüze eşitçe yayın. Karışım çok yapışkan ise, birkaç damla su ilave edin.

Bu maskedeki karbonat yeşil çay sivilce maskesi için önemlidir. Yeşil çay ve soda karışımı cildinizi ölü cilt hücrelerinden ve kirden uzaklaştırıp detokslayacaktır. Yeşil çay etkileri arasında sivilce maskesi olarak bu tarifi kullanabilirsiniz.

Öte yandan bal cildi nemlendirir, canlandırır ve sıkar.

 

Yeşil çayın zararları

Yeşil çayın zararları arasında çok az madde sayılabilir. Fazla kullanılması ciltte tahriş etkisi yapabilir.

 

Yeşil çay kremi fiyatı

Yeşil çay kremi fiyatı markaya göre değişmekle birlikte 25-100 TL arasında alınabiliyor.

Yeşil çay pudrası veya yeşil çay unu yeşil çayın toz haline getirilmesiyle elde ediliyor.

 

The post Yeşil çayın cilde faydaları appeared first on Genç Kalanlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!