Sağlıklı beslenme nedir?

Kategori: Beslenme - 1.740 viewsYorum Yazın
Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme nedir? Günümüzde beslenmenin önemi artık iyice gün yüzüne çıktı. Çünkü beslenme kavramı endüstri ile birlikte bir ürün pazarlaması gibi kullanılmaya başlandı. Annelerimizin evde mayaladığı yoğurt yerine büyük süt ürünleri fabrikalarının yoğurtları tüketilir oldu. Peki bu durum sağlıklı mı? Sağlıklı beslenme nedir kısaca sorusu sorulduğunda Canan Karatay hoca akla gelen ilk isimlerden oluyor.

Bu yazıda dengeli beslenmek ne demektir, sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz, dengeli beslenmek ne demek, Karatay Hoca’dan sağlıklı beslenme önerileri gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme nedir? Dengeli beslenmek ne demektir?

Sağlıklı beslenme, çeşitli besleyici yiyecek ve içecekleri içeren sağlıklı bir beslenme düzenini takip etmek anlamına gelir. Aynı zamanda sizin için doğru olan kalori miktarını elde etmek anlamına da gelir. Çok fazla veya çok az yememek demektir.

sağlıklı beslenme nedir-dengeli beslenmek ne demektir-sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz-dengeli beslenmek ne demek-beslenmenin sağlığımıza etkisi nedir-sağlıklı ve dengeli beslenme nedir-sağlıklı nasıl beslenilir-sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız-saglikli beslenme nedir
Dengeli beslenmek ne demektir?

Sağlıklı beslenmek için aşağıdakileri seçtiğinizden emin olun:

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Tam tahıllar
 • Yağsız veya az yağlı süt ürünleri
 • Deniz ürünleri, yağsız et ve kümes hayvanları, yumurta, fasulye, bezelye, fındık, tohum ve soya ürünleri dahil olmak üzere protein içeren çeşitli gıdalar

Dengeli beslenmek ne demektir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Aslında, sağlıklı bir diyet yemek ve fiziksel olarak aktif olmak gibi yaşam seçimleriniz ve alışkanlıklarınız sayesinde erken kalp hastalığı ve felçlerin % 80’e kadarı önlenebilir.

Çeşitlendirilmiş, dengeli ve sağlıklı bir diyetin tam yapısı, bireysel özelliklere (örneğin yaş, cinsiyet, yaşam tarzı ve fiziksel aktivite derecesi), kültürel bağlama, yerel olarak mevcut gıdalara ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişecektir. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek hakkında Canan Hoca’dan altın değerinde öğütler!

Dengeli beslenmek ne demektir kısaca, vücudunuza düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Beslenmenin sağlığımıza etkisi nedir? Dengeli beslenme olmadan vücudunuz hastalığa, enfeksiyona, yorgunluğa ve düşük performansa daha yatkındır.

Sağlıklı ve dengeli beslenme nedir?

Sağlıklı ve dengeli beslenme nedir? Besin maddeleri, vücut işlevlerinin büyümesi, gelişmesi ve sürdürülmesi için gerekli olan besinlerdeki besleyici maddelerdir. Temel anlam, eğer bir besin maddesi mevcut değilse, işlev ve dolayısıyla insan sağlığının çeşitli yönleri azalır. Besin alımı düzenli olarak besin maddesini karşılamadığında hücre aktivitesi tarafından belirlenen ihtiyaçlar, metabolik süreçler yavaşlar ve hatta durur.

Sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlığı korumanın önemli bir parçasıdır ve kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme nedir? Bu, çok çeşitli yiyecekleri doğru oranlarda yemek ve sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak ve korumak için doğru miktarda yiyecek ve içecek tüketmek anlamına gelir.

Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz? Canan hocadan sağlıklı beslenme önerileri

Beslenmenin sağlığımıza etkisi nedir? Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla yerseniz veya içerseniz, kullanmadığınız enerji yağ olarak depolandığından kilo alırsınız. Çok az yeyip içerseniz kilo verirsiniz. Dengeli bir diyet şu gruplardan yiyecekleri içerir: meyveler, sebzeler, süt ürünleri, tahıllar ve protein.

Yiyeceklerinizin yaklaşık yarısının meyve ve sebzelerden, yaklaşık dörtte birinin proteinden ve dörtte birinin tam tahıl ve nişastalardan gelmesini hedefleyin.

Beslenmenin sağlığımıza etkisi nedir? Yediğimiz yiyecekler vücudumuza düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları “bilgi” ve malzemeleri verir. Doğru bilgiyi alamazsak, metabolik süreçlerimiz zarar görür ve sağlığımız bozulur.

Çok fazla yiyecek alırsak veya vücudumuza yanlış talimat veren yiyecekler alırsak, aşırı kilolu, yetersiz beslenebilir ve artrit , diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalık ve durumların gelişme riski altında olabiliriz.

Canan hocadan sağlıklı beslenme önerileri

 • Sağlıklı olmak isteyenler hazır dondurma yemesin, şeker içerir, şeker yağlandırır, şeker toksiktir.
 • Tüm unlar (ekmek, börek, gözleme, bazlama, simit hamuru ve şekerli içecekler) kan şekerini yükseltir, hücrelere toksiktir. Doğadaki en sert ve dayanıklı içeriğe sahip diş minesini bile aşındıran şeker düşünün vücudumuzu nasıl zarar verir.
 • Pirinç pilavı, patates kalp krizini tetikler, tüketilmesini takiben ani sıçrayan glikoz bolca insülin salgılatır, insülin ise anabolik özeliğinden dolayı damarları büzer, kanı pıhtılaştırarak riskli kişilerde kalp krizi ve ani ölümlere neden olur.
 • Trans yağları evinize sokmayın. Doymuş yağları ise sofralarınızda bulundurun. Çünkü doymuş yağlar sağlıklıdır. Az yağlı yemekler tüketmeyin yerine doğru yağda pişirilen veya yapılan yiyecekler tüketin.

Sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız?

Sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız? Sağlıklı beslenme nedir? (saglikli beslenme nedir) Aşağıdaki maddeler sağlıklı beslenmek için ne yapmalıyız sorusunun temel cevaplarıdır.

 • Her gün çeşitli meyve ve sebzelerden en az 5 porsiyon yiyin.
 • Öğünleri patates, ekmek, pirinç veya makarna gibi yüksek lifli nişastalı gıdalara dayandırın
 • Bazı süt ürünleri veya süt ürünleri alternatifleriniz var (soya içecekleri gibi)
 • Biraz fasulye, bakliyat, balık, yumurta, et ve diğer proteinleri yiyin
 • Doymamış yağlar ve sürülebilir ürünler seçin ve bunları küçük miktarlarda yiyin
 • Bol sıvı tüketin (günde en az 6-8 bardak)

Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslenmeliyiz yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Canan Karatay kitap fiyatları gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!