Nane yağı faydaları

Kategori: Pozitif Hayat - 13.595 viewsYorum Yazın
Nane yağı faydaları

Nane yağı faydaları benzersiz özellikleriyle hayatımızda yer alması gereken bir esansiyel yağdır. Nane yağı sağlık, cilt, tırnak, saç, zayıflama gibi pek çok farklı kullanım alanına sahiptir. Bu alanların her birinde benzersiz nane yağı faydaları kullananları bekliyor. Bu yazıda nane yağının cilde faydaları, nane yağının saça faydaları, nane yağının dudağa faydaları gibi başlıkları inceleyebilirsiniz.

 

Benzersiz nane yağı faydaları

Nane ferahlatıcı, serinletici ve rahatlatıcı bir bitkidir. Sadece yenerek tüketilmesi değil kokusu ile bile pek çok işe yarayabilir. Nane yağı modern tıp tarafından da kullanılan özel bir üründür. Nane yağı pek çok cilt, saç ve sağlık faydalarıyla benzersizdir.

Nane yağının faydaları nelerdir? Nane yağının benzersiz faydaları içeriğindeki müthiş zengin bileşenlerde gizlidir. Nane yağı bileşiğinde neler var yakından bakalım.

Soluk sarı renkte nane yağı, omega-3 yağ asitleri, demir, magnezyum, kalsiyum, A ve C vitaminleri, mineraller, potasyum, manganez ve bakır içerir. Solunum rahatsızlıklarını giderenaynı zamanda anestezik özellikleri olan organik bir bileşik yani mentol içerir. Nane yağı ayrıca antiviral, antibakteriyel, anti-enflamatuar, spazm önleyici ve karminatif özelliklere de sahiptir.

 

Nane yağı nasıl yapılır?

Diğer bitkisel ve uçucu yağlarda olduğu gibi nane yağı da infüzyon tekniği ile elde edilebiliyor. Bunun için basit bir şekilde nane yağı nasıl yapılır tarifi veriyoruz.

Nane yağı elde etmek için gerekli malzemeler:

 • Taze nane yaprakları
 • Kapaklı bir cam kavanoz
 • Taşıyıcı yağ (Zeytinyağı)

Nane yağı faydaları-Nane yağı-Nane yağı nasıl yapılır-Nane yağı sinüzit için nasıl kullanılır-Nane yağı burun tıkanıklığında nasıl kullanılır-Nane yağı zayıflatırmı-Nane yağı bebeklerde kullanımı-Nane yağı kullananlar-Nane yağının cilde faydaları-Nane yağı faydaları ve kullanımı-Nane yağının faydaları nelerdir-Nane yağı saça faydaları-Nane yağı zararları-Nane yağının cilde faydaları ve kullanımı-Nane yağı faydaları ve zararları-Nane yağı bebeklerde nasıl kullanılır-Nane yağı nasıl yapılır faydaları-Nane yağının faydaları ve zararları-Nane yağının faydaları ibrahim saraçoğlu-Nane yağı faydaları nelerdir-Nane yağının dudağa faydaları

Nane yağı nasıl yapılır

 

Nane yağı tarifi

Nane yağı nasıl yapılır faydaları nelerdir? Nane yağı yapmak için taze nane yapraklarını doğrayın veya havanda ezin. Elde ettiğiniz kesilmiş veya dövülmüş karışımı bir kavanoza yerleştirin. Üzerine zeytinyağını ekleyin.

Kavanozun kapağını sıkıca kapatarak 24 saat beklemeye alın. Elde ettiğiniz yağı süzerek alın. Üstüne tekrar taze nane yaprakları ekleyin ve aynı işlemi tekrarlayın. Beş gün boyunca bu işlemi yapabilirsiniz. Son olarak elde ettiğiniz nane yağını süzerek alın ve başka bir kavanozda soğuk ortamda saklayın.

 

Nane yağı faydaları ve kullanımı

Öncelikle genel sağlık faydalarını listeliyoruz. Aşağıda nane yağının cilde faydaları için ayrı bir başlıkta detayları okuyabilirsiniz. Listede sağlık için nane yağının faydaları nelerdir sıralanıyor.

 • Sindirimi artırır
 • Diş eti ve ağız kokusu için kullanılabilir
 • Tırnak mantarı enfeksiyonlarında kullanılabilir
 • Baş ağrısını giderir
 • Stresi azaltır
 • Maydanoz suyu gibi idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılabilir
 • Solunum yolu sıkıntılarında etkilidir
 • Burun tıkanıklığında kullanılabilir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kan dolaşımını artırır
 • Nane yağı kemoterapinin neden olduğu mide bulantısına yardımcı olabilir
 • Güneş yanığında da serinletici olarak kullanılabilir

 

Nane yağının cilde faydaları

Genç kalmak elbette genç bir cilde sahip olmakla mümkün oluyor. Genç cilde sahip olmak için doğal ve bitkisel çözümler gerekiyor. Nane yağı sağlıklı, taze, genç bir cildi her yaşta elde etmenizi garanti edebilir.

Cildi rahatlatması nane yağının cilde faydaları arasındadır. Nane yağı cilde parlaklık ve canlılık katar.

Nane yağı akne ile mücadelede müthiş etkilidir. Biraz sabırlı olarak istikrarlı bir biçimde uygulandığında ciltteki akne ve sivilcelerin kelimenin tam anlamıyla kökünü kurutur. Çünkü nane cildin gözeneklerinin tıkanmasını önler, sivilce ve akne oluşumuna neden olacak salgıları önler.

Cilt temizlemede çok etkilidir. Mükemmel bir cilt toniği olarak görev yapar.

 

Nane yağının cilde faydaları ve kullanımı

Nane yağının cilde faydaları ve kullanımı noktasında cilt temizleme ve bakımında kullanabileceğiniz bir tonik tarifi veriyoruz. Nane yağı ile cilt bakımı için bu tonik çok işe yarayabilir.

Nane yağı tonik yapımı için gerekli malzemeler:

 

 • 115 ml arıtılmış su
 • 40 ml Elma sirkesi
 • 30 damla nane yağı

 

Tarif:

Filtreden geçirilmiş suyun içerisine elma sirkesini ekleyin. Çalkalayarak karışmasını sağlayın. Daha sonra nane yağının cilde faydaları ve kullanımı için etkili bir tarif olan toniği elde etmek üzere 30 damla nane yağını ilave edin.

Elde ettiğiniz toniği gün boyunca sprey şişeye koyarak kullanabilirsiniz. Cildi nemlendirir ve canlandırır. Toniği buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

Nane yağı kullananlar

Nane yağı kullananlar o kadar farklı alanlardaki etkilerinden söz ediyor ki şaşırabilirsiniz. Örneğin nane yağı sinüzit için nasıl kullanılır, nane yağının dikkat dağınıklığına etkisi, nane yağı burun tıkanıklığında nasıl kullanılır, nane yağı zayıflatırmı, nane yağının dudağa faydaları nelerdir?

Bu konuda nane yağı kullananlar ve yorumlarını da dikkate alarak başlıklar halinde merak edilen noktaları başlıklar halinde açıklıyoruz.

 

Nane yağı sinüzit için nasıl kullanılır?

Sinüzit veya burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız nane yağı çözüm olabilir. Nane yağı burun tıkanıklığında nasıl kullanılır?

Bir kaba sıcak su koyarak içerisine 8-10 damla nane yağı ekleyin. Bu buharın üzerinde solunum yaparak burun tıkanıklığı giderme ya da sinüzit rahatlatma elde edebilirsiniz. Üstünüzü bir havli veya bezle örterek solunum yapın.

Nane yağı burun tıkanıklığında nasıl kullanılır sorusunda doğrudan soluma yolu da tercih edilebilir. Bir bez, pamuk veya mendile nane yağı damlatıp burnunuza tutarak nefes alın. Burun tıkanıklığının mentolün etkisiyle açıldığını hissedeceksiniz.

Ortama hava zerrecikleri salan bir difüzör kullanarak da nane yağı sinüzit için nasıl kullanılır sorusuna cevap bulabilirsiniz. Bunun için difüzörün su haznesine 10-15 damla nane yağı damlatın. Difüzör odadaki havayı değiştirecek siz de nane yağını soluyarak rahatlama elde edebileceksiniz.

 

Nane yağının dudağa faydaları

Nane yağının dudağa uygulamak botoks etkisi yapabilir. Bu konuda nane yağı kullananlar dudaklarda bir dolgunluk vererek doğal botoks görünümü elde edildiğini belirtiyor. Nane yağının dudağa faydaları arasında botoks etkisinin yanında tüm cilde sağladığı canlılık, parlaklık ve gençlik etkilerini de eklemek gerekiyor.

 

Nane yağı saça faydaları

Nane yağını masaj yağları, şampuanlar, vücut losyonları ve saç losyonlarına karıştırmak, bu ürünlerin antiseptik ve antimikrobiyal özellikler vererek cildinize yardımcı olur. Kepeği giderir.

Nane yağı saça faydaları arasında ayrıca kıvırcık saçları düzleştirici etkisi ve saçların büyümesine katkıda bulunma özelliği de yer alıyor.

 

Nane yağı zayıflatırmı?

Nane yağı faydaları nelerdir sorusuna bir de kilo vermeye katkısı var mı noktasından bakabiliriz. Nane yağı zayıflatırmı sorusu için zayıflamayı teşvik eder diyebiliriz. Çünkü nane yağı sindirimi rahatlatır, bağırsaklarda hazmı kolaylaştırır. Bağırsak spazmlarını kaldırır, Buscopan gibi mide ve bağırsaklarda ve mesane ve idrar yollarındaki düz kas spazmlarını (krampları) rahatlatmak için kullanılır.

 

Nane yağı zararları

Nane yağı zararları çok nadir olabilen bir uçucu yağdır. Güvenli bir yağ olduğu için nane yağı bebeklerde kullanımı ile de biliniyor. Özellikle uyku zorluğu ve ağlama nöbetleri geçiren bebeklerde de kullanılabiliyor. Nane yağı bebeklerde nasıl kullanılır? Bir suya eklenerek ortamda solunması sağlanabilir. Topuklarına doğrudan sürülebilir.

Nane yağı faydaları ve zararları içerisinde neler var? Nane yağının zararları olarak ortaya çıkabilecek konular şunlardır:

 

 • Deri döküntüleri
 • Yavaş veya hızlı soluma
 • Karın ağrısı ve ishal
 • Kusma ve mide bulantısı
 • İdrar sorunları
 • Konvülsiyon
 • Depresyon
 • Bilinçsizlik

 

Nane yağının faydaları ve zararları

Nane yağının faydaları ibrahim saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da dile getiriliyor. Nane yağının faydaları ve zararları ele alındığında büyük faydalarıyla, eşsiz katkılarıyla önemli bir doğal bileşiktir. Nane yağını hayatınızda bulundurun. Cildiniz ve diğer sağlık faydalarıyla genç kalmak için önemli bir katalizöre sahip olabilirsiniz.

 

The post Nane yağı faydaları appeared first on Genç Kalanlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!