Göze çay pansumanı nasıl yapılır?

Kategori: Genel - 16.859 viewsYorum Yazın
Göze çay pansumanı nasıl yapılır?

 

Göze çay pansumanı nasıl yapılır konusunda ince ayrıntılar ve önemli uyarılar bulunuyor. Göze çay pansumanı nasıl yapılır sorusunun cevabı gözaltı halkaları, göz şişliği, göz kızarıklığı gibi durumları tedavi için kullanılan ev ilacıdır. Bu yazıda göze çay koymak ne işe yarar, çay pansumanı nasıl yapılır, göz enfeksiyonuna çay pansumanı uygulaması, hangi sorun için hangi bitkisel çaylar göze çay kompresi olarak kullanılabilir sorularına cevap veriliyor.

 

Göze çay pansumanı nasıl yapılır?

Göze çay poşeti koymak etkili ve ekonomik bir yöntemdir. Özellikle günümüzde poşet çay formunda pek çok bitkisel çaya ulaşılabildiği göz önünde tutulursa göze çay poşeti koymak için pek çok alternatifi sahibiz.

Göze çay nasıl uygulanır?

İçtiğiniz çayın poşetlerini demlikten alın. Poşetlerdeki fazla suyu elinizle sıkarak azaltın. Gözünüze koyduğunuz poşetin ne çok sulu olmasına izin verin ne de iyice sıkarak kuru bir poşeti gözünüzde tutun. İkisinin ortası bir kıvam önemlidir. Çünkü çay poşeti gözünüze çayın kendisini kompres etkisiyle iletecek kadar sıvı içermelidir, gözün içerisine çay girmeyecek kadar da kuru olmalıdır.

İdeal kıvama getirdiğiniz çay poşetlerinin sıcaklığı da önemlidir. Çok sıcak veya sıcak kullanımı önerilmiyor. Çoğu kişi göze çay nasıl uygulanır konusunu sıcak olarak biliyor. Oysa etkili bir göze çay kompresi için demlikte soğumasını bekletip sonra 20 dakika kadar da buzdolabında soğutmanız öneriliyor.

Özellikle şiş gözler ve göz altı torbaları için soğuk uygulamak etkiyi artırıyor. Göz için çay pansumanı yaparken sür de önemlidir. Göz için çay pansumanı süresi yarım saatten az olmamalıdır. Gözünüzü kapatıp üzerine koyduğunuz çay poşetlerini en az yarım saat gözünüzde tutun.

Çay göz pansumanı yaparken çay torbalarını göz kapaklarınızın üzerinde tutarken parmak uçlarınızla hafif olmak kaydıyla masaj yapabilirsiniz.

 

Göze çay koymak ne işe yarar?

Göze çayla pansuman bazı göz enfeksiyonları dahil değişik göz sorunlarının hafifletilmesi veya giderilmesinde etkilidir. Yapılacak göze çayla pansuman hangi faydaları sağlayabilir? İşte göze çay koymak ne işe yarar sorusunun maddeler halinde cevapları!

 • Göz iltihaplarının hafifletilmesi ve enflamasyonun giderilmesi
 • Gözdeki şişliklerin giderilmesi
 • Göz kızarıklığının tedavisi
 • Göz yorgunluğunun dinlendirilmesi
 • Göz tahrişinin yatıştırılması
 • Göz çevresi ve göz kapağı kırışıklıklarının azaltılması
 • Yaşlanmaya bağlı göz kapağı sarkmasının toparlanması
 • Konjonktivit göz iltihabının giderilmesi (konjonktivit çay pansumanı)
 • Göz arpacık tedavisi
 • Rosacea tedavisi
 • Göz kuruluğunun azaltılması
 • Göz morluğunun giderilmesi
 • Göz çevresinde ve göz damarlarında kan dolaşımının hızlandırılması

 

Göze sıcak pansuman nasıl yapılır?

Burada ‘sıcak’ ifadesini ‘ılık’ diye okumak gerekiyor. Göze sıcak pansuman nasıl yapılır sorusu hatalıdır. Sıcak göz pansumanı zararlı olabilir. Uzmanlar göze sıcak değil ılık pansuman yapılmasının etkili olabileceğini dile getiriyor.

Göze ılık pansuman arpacık tedavisinde etkili olabilir. Konjonktivit çay pansumanı soğuk kompres olarak yapılmalıdır. Ilık olarak göze konjonktivit çay pansumanı yapmak kaşıntının daha fazla artmasına neden olabilir.

 

Göze çay pansumanı nasıl yapılır?

Bu soruya yani göze çay pansumanı nasıl yapılır sorusuna yukarıda cevap verdik. Şimdi biraz daha detaya inerek hangi bitkisel çaylar ile hangi göz sorunlarına pansuman yapmak faydalıdır sorusunu yanıtlayalım.

Göze çay pansumanı yaparken içerisinde veya poşetinde kimyasal katkı maddesi bulunmayan organik çayları tercih etmeniz önemlidir. Çünkü katkı maddeli ve organik olmayan çaylar göze hasar ve zarar verebilir.

Çayın göze faydaları içeriğindeki kafein ve antioksidanlardan kaynaklanıyor. Bunların yanında bazı çay türlerinde yüksek miktarda flavonoid bulunması da çay pansumanı göze iyi gelirmi sorusunun olumlu cevaplamamızı sağlıyor.

 

Göz enfeksiyonuna çay pansumanı

Göz enfeksiyonuna çay pansumanı yapmak önemli iyileşmelere destek verebilir. Göz enfeksiyonuna çay pansumanı için tercih edilen bitkisel çay çeşitleri şunlardır:

 • Yeşil çay
 • Lavanta çayı
 • Sarı papatya çayı
 • Nergis çayı
 • Rooibos çayı
 • Adaçayı
 • Rezene çayı
 • Karakafes otu çayı
 • Çemen otu çayı

 

Göze çay pansumanı nasıl yapılır-Göze çay koymak ne işe yarar-Çay deminin cilde faydaları-Çay pansumanı nasıl yapılır-Göz enfeksiyonuna çay pansumanı-Göze çay pansumanı-Göze çay damlatmak-Göze çay kompresi nasıl yapılır-Göze sıcak pansuman nasıl yapılır-Göze çay nasıl uygulanır-Çayla göz pansumanı nasıl yapılır-Yeşil çayın göze faydaları-Bebeklere çay pansumanı-Göz için çay pansumanı-Göze çay poşeti koymak-Çay pansumanı göze iyi gelirmi-Konjonktivit çay pansumanı-Çay ile göz pansumanı nasıl yapılır-Yeşil çay ile göz pansumanı-Göz kanlanmasına çay pansumanı-Çay pansumanı göze nasıl yapılır-Çay göz pansumanı-Çayla göz banyosu nasıl yapılır-Göze çayla pansuman nasıl yapılır-Göze çay pansumanı ne işe yarar-Göze çayla pansuman-Çayla göz pansumanı-Göze çay kompresi

Göze çay koymak ne işe yarar

 

Çay pansumanı nasıl yapılır?

Eğer gözünüzde şişlik varsa, bir enflamasyon, iltihaplanma olabilir. Bu durumda göze çay pansumanı yapmak için yeşil çay, siyah çay kullanılabilir. İltihap ve şişlik bulunan göze çay pansumanı için Rooibos çayı, sarı papatya çayı da tercih edilebilir.

Siyah ve yeşil çaylar ayrıca antienflamatuar yani iltihap söktürücü etkiye sahip flavonoidler ve tanenler adı verilen antioksidanlar içerir. Tanenler, herhangi bir şişkinliği hafifletmek için cildi sıkılaştırmaya ve sıvıyı dışarı çekmeye yardımcı olabilir. Yeşil çay, yüksek flavonoid içeriğinden dolayı biraz daha etkili olabilir. Göz altındaki torbaları tedavi etmek için siyah veya yeşil çay poşetlerini soğuk kompres olarak kullanın.

Çayla göz pansumanı yaşlanma karşıtı anti-aging etkisiyle adeta bitkisel göz altı kremi görevi görüyor.

 

Çayla göz pansumanı nasıl yapılır?

Göz kanlanmasına çay pansumanı yapmak eski tarihlerden beri kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem yeşil çay ve papatya çayının en etkili olduğu durumdur. Siyah çayla da göz kanlanmasına çay pansumanı yapılabilir.

Göz kanlanmasına çay pansumanı yaparken yeşil çayın göze faydaları da elde edilebilir. Çünkü yeşil çay anti-enflamatuar özellikleri ile kırmızı tahriş olmuş gözlere eşlik eden şişlik veya iltihapların azaltılmasına da yardımcı olabilir.

 

Gül hastalığı (Rosacea) için yeşil çay ile göz pansumanı

Rosacea gül hastalığı olarak da bilinen kılcal damar hastalığıdır. En çok açık tenli ve renkli gözlü kadınlarda görülüyor. Yeşil çay ile göz pansumanı yapmak Rosacea gül hastalığı tedavisinde destekleyici olabiliyor.

Gül hastalığı için çay deminin cilde faydaları sizi bekliyor. Çünkü gül hastalığı yüzün göz dışındaki bölümlerinde de kızarıklık olarak kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Bu cilt hastalığının tedavisinde çay pansumanını göz dışındaki cilt bölgelerine de yapabilirsiniz. Böylece çay deminin cilde faydaları ile çayın anti-enflamatuar etkileri sayesinde gül hastalığı semptomlarının hafifletilmesi sağlanabiliyor. Ciltteki kızarıklık, tahriş azalıyor. Cilt çay deminin cilde faydaları ile yumuşadığı için genel bir ferahlama sağlıyor.

Gül hastalığında yeşil çay ile göz pansumanı yanında şu çayları da kullanabilirsiniz:

 • Lavanta çayı
 • Papatya çayı

 

Göze çay damlatmak sağlıklı mıdır?

Uzmanlar göze çay damlatmak yerine göze çay pansumanı uygulanmasını öneriyor. Bunun nedeni göze çay damlatmak aynı zamanda çaydaki bazı kimyasal zararlı maddelerin gözü tahriş ve hasta etmesine yol açma potansiyelinin bulunması. Örneğin radyoaktif sızıntı bulunan bir bölgeden elde edilen çayın veya kimyasal çevre kirliliği bulunan bölgeden elde edilen bir çayın göze damlatılma riski önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

Göze çay pansumanı için de yine yan etkilerine dikkat ederek uygulama yapmak gerekiyor. Göze çay pansumanı sırasında göz açıp kapamamak gerekiyor. Aksi halde gözün içerisine istenilmeyen kimyasal maddeler çay ile birlikte kaçabilir.

Çayla göz banyosu nasıl yapılır? Çayla göz banyosu yapılmaz. Bunun yerine eczanelerde bulunabilen kirpik dibi iltihabı ve göz kapağı temizliğine yarayan şampuan, jel ve ıslak mendiller öneriliyor.

Özellikle bebeklere çay pansumanı yaparken bu konuya çok dikkat etmek gerekiyor. Hekim onayı olmadan asla bebeklere çay pansumanı yapmayın.

 

Göz kuruluğu için göze çay kompresi nasıl yapılır?

Göz kuruluğu modern çağın en yaygın göz sorunlarından biridir. Çay pansumanı göze nasıl yapılır sorusunun cevabı göz kuruluğu için doğal bir tedavi biçimi olabilir. Nasıl mı?

Göz kuruluğu için çay ile göz pansumanı nasıl yapılır? Göz kuruluğu için ılık çay poşeti kullanabilirsiniz. Lavanta, siyah çay ve göz otu olarak bilinen eyebright bitki çayı kullanılabilir.

Ilık çay poşetlerini gözleriniz kapalı durumdayken üzerine koyarak 30 dakika bekletin. Gözünüzün nem dengesinin iyileştiğini ve göz batmasının azaldığını göreceksiniz. Bu çaylar rahatlatıcı özellikleriyle gözdeki kuruluğu azaltır, tahriş ve göz hassasiyetini hafifletir.

 

Morarmış göze çayla pansuman nasıl yapılır?

Herhangi bir etki ile veya travma sonucu gözde morluk oluşmuşsa göze çayla pansuman nasıl yapılır? Bu sorunla baş etmek için siyah çay, yeşil çay ile işe başlamak gerekiyor. Siyah ve yeşil çay içindeki tanenler şişlik ve morarmanın azalmasını sağlayabilir. Bunun için yarım saat soğuk olarak göze çay pansumanı yapabilirsiniz.

İkinci aşamada tahriş olmuş cildi yatıştırmak ve ağrıları azaltarak gidermek için lavanta ve papatya çayı ile yapacağınız pansuman göze çay pansumanı ne işe yarar sorusuna güzel bir cevap oluşturuyor.

çay pansumanı ne işe yarar sorusuna bir cevap da çaydaki kafeindir. Kafein gözdeki kan damarlarını daraltmaya ve kan akışını azaltmaya yardımcı oluyor. Dolayısıyla göz altındaki koyu halkalar ve gözdeki morarmalarda kafein etkili bir görev görüyor.

 

Göze çay pansumanı nasıl yapılır sonuç açıklaması

Bu yazı göze çay pansumanı nasıl yapılır ve doğal olarak ne tür faydalar elde edildiğini açıklıyor. Bununla birlikte göze çay pansumanı zararları veya yan etkileri de olabilir.

 

Göze çay pansumanı yan etkileri ve riskleri

 • Göz makyajınızı çıkarın. Göz makyajının gözün içerisine akması risk oluşturabilir.
 • Tam sıcak çay poşeti kesinlikle kullanmayın. Ilık veya soğuk olmasına dikkat edin.
 • Ağrı veya tahriş oluşuyorsa hemen kullanmayı bırakın.
 • Tel zımba içeren çay poşetlerini kullanmayın.
 • Göze çay kaçmamasına dikkat edin.
 • İyileşme olmuyorsa hemen doktora başvurun.

 

 

The post Göze çay pansumanı nasıl yapılır? appeared first on Genç Kalanlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!