Apiterapi ile arım, balım, gencim!

Kategori: Genel - 2.578 viewsYorum Yazın
Apiterapi ile arım, balım, gencim!

 

Apiterapi binlerce yıldır bilinen arı ve arı ürünleri ile uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yöntem pek çok hastalık için etkili olmakla birlikte son zamanlarda cilt bakımı ve anti aging uygulamalarda da tercih edilmektedir. Bu yazıda apiterapi ürünleri, apitera kullanımı, apiterapi faydaları ve arı sokması ile nasıl genç kalınır konularında ilginç bilgiler öğrenebilirsiniz!

 

Apiterapi nedir?

Apiterapi ne demektir? American Apiterapy Association’a göre apiterapi veya “arı terapisi”, bal, polen ve zehir gibi bal arılarından yapılan ürünlerin tıbbi kullanımıdır. Arı zehiri tedavisi, geleneksel Batı tıbbına cevap vermeyen hastalıkları tedavi etmek için arılardaki zehiri kullanır.

Arı zehiri genellikle şırınga ile enjekte edilir, ancak bazı durumlarda hastaya zehir ile doğrudan enjekte etmek için arı sokması kullanılır. Seattle’daki İsveç Tıp Merkezi’ne göre, arı zehiri tedavisinde birkaç bilimsel çalışma tamamlanmış olsa da, iddialarını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılmaya devam ediyor.

 

Apiterapi doğal gençlik ve güzellik kaynağıdır

ApiTherapy (bal arıları tarafından yapılan ürünlerin tıbbi kullanımı), tarih boyunca uygulamaya konmuştur ve şimdi tıbbi kullanımlar için yoğun araştırılmıştır.

Aslında Arı Zehiri, kollajen artırıcı özellikleri nedeniyle “doğanın Botoks’a cevabı” unvanını bile almıştır.

Araştırmalar ApiTherapy ile doğal olarak oluşan hücre çoğalmasını teşvik etmek, kollajen oluşumunu artırmak, hasar görmüş cilt hücrelerinin iyileşmesini hızlandırmak ve hücrenin iyileşmesini sağlamak için cildin her katında etkili olan enzimlerin, peptitlerin ve amino asitlerin kuvvetli bir kombinasyonunun olduğunu kanıtlamıştır. Akne için sert antibiyotik tedavisine doğal bir alternatif olarak düşünülmektedir.

 

Apiterapi tedavisi

Apiterapi tedavisi nedir? Arılar beslenme, bağışıklık sistemi desteği, çeşitli rahatsızlıkların tedavisi, cilt bakımı ve açık yaraların iyileşmesi için bal, polen, propolis, arı sütü ve balmumu üretirler. Arı zehiri bile birçok kronik durumu tedavi etmek için apiterapi tedavisinde kullanılır.

Apiterapinin sadece Arı Uyuşturucu Terapisi olarak adlandırılan iyileşme için zehir kullanmamakla kalmayıp, tüm kovan ürünlerini ve genellikle bunların bir kombinasyonunu kullandığını not etmek önemlidir. Bu ürünler, bazen, muamele gören koşullara bağlı olarak, diğer etken maddeler, özellikle farklı uçucu yağlar ile karıştırılır.

Apiterapi hangi hastalıklara iyi gelir? Apiterapi tedavisinin uygulandığı hastalıkların bir bölümünü listeden inceleyebilirsiniz.

 • Multipl skleroz (MS)
 • Artrit,
 • Kanser
 • Alzheimer
 • Yaralar
 • Ağrı
 • Gut
 • Zona
 • Yanıklar
 • Tendonit
 • Enfeksiyonlar

Apiterapi tedavisinin uygulandığı hastalıkların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

apiterapi merkezi ankara-apiterapi istanbul-apiterapi eğitimi-apitera bal propolis-apiterapi derneği başkanı dr timuçin atayoğlu-apiterapi izmir-apiterapi bursa-apiterapi türkiye-yavuz bal apiterapi-apiterapi merkezleri istanbul-apiterapi antalya-apiterapi trt belgesel-apiterapi ne demektir-apiterapi tedavisi nedir-ApiTherapy

apiterapi nedir

Apiterapi ürünleri

Arı tedavisinde kullanılan apiterapi ürünleri şunlardır:

 • Arı poleni

Arı Poleni arılar tarafından larvalarını beslemek için kullanılan bitkilerin erkek üreme materyalidir. Polen, arıcıların, insanların ihtiyaç duyduğu tüm gerekli amino asitleri içeren özel protein kaynağıdır.

Arılar polenleri çoklu vitamin, enerji güçlendiricisi olarak kullanır ve / veya hava kaynaklı (saman nezlesi türü) alerjenlere karşı dirençlerini arttırır.

 

 • Propolis

Propolis, arı kovanını bakteri, mantar ve virüslerden korumak için kullanılan arı ile üretilen enzimlerle karıştırılan balmumu, bal ve ağaç reçinelerinin bir kombinasyonudur. Propolis, doğal anti-bakteriyel, anti-viral, anti-fungal, anti-oksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

İnsanlar propolis’i soğuk algınlığı ve grip için bir çare olarak kullanıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Propolisin antibakteriyel ve anti-fungal özellikleri, çeşitli cilt koşullarının tedavisinde onu ideal bir cilde sürülebilen madde haline getirir.

 

 • Şah balı (Royal Jelly)

Şah balı (Royal Jelly), genç işçi arıları tarafından üretilen ve tüm hayatı boyunca kraliçe bir arıya beslenen enzim açısından zengin bir besindir. İnsanlar, çoklu vitamin, uzun ömürlülüğü artırmak için bir bağışıklık sistemi güçlendirici ve zihinsel açıklık olarak arı sütü kullanır.

 

 • Bal

Bal, bitki nektarıdır, basit şekerlere dönüştürülür, kurutulur ve enerji ve kışlık yemeklerde kullanılır. İnsanlar balı doğal bir tatlandırıcı, boğaz ağrısı tedavisi, öksürük bastırıcı ve yaraları iyileştirmek için kullanıyorlar. Daha fazla bilgi edinmek için Bal Kaşığı sitesini ziyaret edeblirsiniz.

 

 • Arı zehiri

Arı Zehiri, kendilerini ve kolonilerini savunmak için işçi arı kadınları tarafından üretilir. İnsanlar, siğiller, artrit ve multipl skleroz dahil 40’tan fazla hastalığın tedavisinde arı zehiri kullanıyorlar.

 

 • Balmumu

Bal mumu, balın ve polenin yetiştiriciliğinde ve depolanmasında kullanılan petek yapıyı oluşturmak için çalışan kadın arılar tarafından üretilir. İnsanlar, mum, kozmetik ve mobilya cilaları gibi çeşitli öğeler için balmumu kullanır.

 

Apiterapi faydaları nelerdir?

Apiterapi ne demek kafanızda daha netleşmiştir düşüncesindeyiz. Siz de ülkemizde veya dünyada bir apiterapi merkezi ile temasa geçerek arı ürünleri tedavisini uygulayabilirsiniz. Bu konuda Apiterapi Derneği, apiterapi Türkiye sathında tanıtılması ve bilinç oluşması için çalışıyor. Türkiye Apiterapi Derneği veya bir diğer kuruluş Tamamlayıcı ve İntegratif Sağlık Akademisi apiterapi kursu düzenliyor.

Apiterapi eğitimi için derneklerle temasa geçebilirsiniz.

 

Balparmak Apitera

Balparmak firması Balparmak Apitera markasıyla bir ürün serisi hazırlamıştır. Bu serinin ismi zaman zaman ApiTherapy ismiyle veya Türkçe karşılığıyla karıştırılmaktadır. Apitera bal, propolis, polen gibi karışımlarla ticari ürün haline getirilmektedir.

Balparmak Balparmak Apitera serisi, Apitera Plus Age (Arı Sütü-Bal), Apitera Plus Energy (Arı Sütü- Bal-Polen), Apitera Plus Kids (Arı Sütü-Bal-Propolis), Apitera Plus Mix (Arı Sütü-Bal-Polen-Propolis), Apitera Apikids Doğal Muz Aromalı (Arı Sütü- Bal- Propolis), Apitera Apimix Doğal Portakal Aromalı (Arı Sütü-Bal-Polen-Propolis) ve Apitera Zen (Bal-Propolis-Zencefil-Tarçın-Karanfil-Karabiber-Limon) 7 ayrı üründen oluşmaktadır.

Apitera kullananlar arı ürünlerinin bal ile karışımının faydalarını elde edebiliyor. Apitera kullanımı özellikle kış aylarında önemli bir destek sağlayabilir. Apitera fiyat bilgisi için firmanın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Apiterapi nedir fiyatları?

ApiTherapy için kullanılan ürünlerinin her birinin ayrı ayrı fiyatları olmakla birlikte sizin durumuna uygun tedavinin içeriği toplam fiyatı belirlemektedir.

ApiTherapy merkezleri

ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 • Apiterapi merkezi İstanbul (apiterapi İstanbul) (ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili detaylı makale üzerinde uzman editörlerimizin çalışması devam ediyor. Sitemizi takip ederek güncel ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.)
 • Apiterapi merkezi İzmir (ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili detaylı makale üzerinde uzman editörlerimizin çalışması devam ediyor. Sitemizi takip ederek güncel ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.)
 • Apiterapi merkezi Ankara (ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili detaylı makale üzerinde uzman editörlerimizin çalışması devam ediyor. Sitemizi takip ederek güncel ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.)
 • Apiterapi Bursa (ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili detaylı makale üzerinde uzman editörlerimizin çalışması devam ediyor. Sitemizi takip ederek güncel ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.)
 • Apiterapi Antalya (ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili detaylı makale üzerinde uzman editörlerimizin çalışması devam ediyor. Sitemizi takip ederek güncel ApiTherapy hizmeti veren merkezlerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.)

 

 

The post Apiterapi ile arım, balım, gencim! appeared first on Genç Kalanlar.


Etiketler:
Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!