Dengeli beslenmek ne demektir?

Kategori: Beslenme - 953 viewsYorum Yazın
Dengeli beslenmek ne demektir?

Dengeli beslenmek ne demektir? Canan Karatay’dan beslenme önerileri! Dengeli bir beslenme, kalori, protein, mineral, vitamin ve alternatif besin gereksinimlerinin yeterli olması ve kısa süreli zayıflığa dayanmak için ek besinlere küçük bir karşılık ayrılması için belirli miktarlarda ve oranlarda farklı türde yiyecekler içeren bir modeldir.

Bu yazıda dengeli beslenmek ne demektirdengeli beslenmek nedir Canan Karatay önerileri gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Düzenli beslenmek ne demektir sorusunun cevabı yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Dengeli beslenmek ne demektir?

Prof. Dr. Karatay, iki öğünlü beslenmenin en doğal yeme şekli olduğunu belirtiyor. Canan hoca’ya göre dengeli beslenmek ne demek? İki öğün zaten Karatay Diyeti’nin önerdiği beslenme biçimidir.

dengeli beslenmek ne demektir-dengeli beslenmek ne demek-dengeli beslenmek nedir-düzenli beslenmek ne demektir
Dengeli beslenme nedir?

“En doğalı iki öğünlü beslenmedir. Hz. Muhammed de iki öğün yerdi. Ancak ne yazık ki son yüzyılda halka ‘aç kalacağım’ korkusu verildi. Ayrıca insanlar, yapılan uygulamalar, hazırlanan fabrikasyon yiyecekler nedeniyle doyamadı. Yani bugün hakiki yiyecek yemediğiniz için doyamıyorsunuz. Zaten ben bunu kırmaya çalışıyorum. Açlık önemli değil, insan vücudu açlığa dayanmaya programlanmıştır. Vücuttaki hormonal dengeler onu ayarlıyor. Ancak susuzluk problemdir.”

Dengeli beslenmek nedir?

Beslenme uzmanları dengeli beslenmek nedir sorusuna farklı cevaplar veriyor. Uzmanların dengeli beslenmek nedir sorusuna verdiği cevapların bir bölümünü listeden inceleyebilirsiniz.

 • Yemek hazırlamanın basit yollarını öğrenin. Sağlıklı beslenme, karmaşık beslenme anlamına gelmek zorunda değildir. Yemek hazırlığını kolay tutun, salata, meyve ve sebze suları gibi çiğ yiyecekleri daha fazla yiyin ve kalorilerden ziyade sağlıklı yemek yemenin zevkine odaklanın.
 • Doyduğunuzu hissettiğinizde durmak önemlidir. Bu, kilonuzu bir dereceye kadar korumanıza yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda uyanık kalmanıza ve elinizden gelenin en iyisini hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Çok su iç. Çalışırken, televizyon seyrederken, vs. yanınızda bir şişe su bulundurun.
 • Menüde çeşitli yiyecekler kullanılmalıdır. Tek bir gıda tüm besin maddelerine sahip değildir.
 • Düzenli beslenmek ne demektir? Tahıl ve bakliyat protein kalitesini iyileştirmek için, tahıl proteininin bakliyat proteinine minimum oranı 4:1 olmalıdır. Tahıllar açısından sekiz kısım tahıl ve bir kısım bakliyat olacak.
 • Her gün beş porsiyon meyve ve sebze yiyin.
 • Düzenli beslenmek ne demektir? Elinizde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Bu, açken sağlıksız bir atıştırmalık yemenizi engeller.
 • Pişirmeden önce yiyeceklerdeki tüm görünür yağları çıkarın – tavuğun derisini alın ve herhangi bir etten beyaz yağı kesin.
 • Kafein, alkol ve rafine şeker gibi uyarıcıları sınırlayın .
 • Dışarıda yemek yeme sayınızı haftada bir ile sınırlayın. İşe giderken kendi paketlenmiş öğle yemeğinizi alın.
 • Sadece tadını beğendiğiniz şeyleri yiyin – sizin için neyin işe yaradığını bulun ve sadece sizin için iyi oldukları için kendinizi yemeye zorlamayın.

Dengeli beslenmek nedir?

Sağlıklı beslenmenin en iyi yolu, her gün 5 besin grubunun her birinden çeşitli besinler seçmektir:

 • sebzeler ve baklagiller (fasulye)
 • meyve
 • tahıllar ve tahıllar
 • yağsız et, kümes hayvanları, balık, yumurta, baklagiller (fasulye) tofu, fındık, tohumlar
 • süt, peynir, yoğurt veya alternatifleri

Düzenli beslenmek ne demektir sorusunun cevabı yanında pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Dengeli beslenmek nedir gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!