Canan Karatay insülin direnci kırmak!

Kategori: Canan Karatay Diyet - 54.443 viewsYorum Yazın
Canan Karatay insülin direnci kırmak!

Canan Karatay insülin direnci konusunda toplumu bilinçlendirmek için yoğun olarak çaba harcayan değerli bir bilim insanıdır. Canan Karatay insülin direnci kırıcı önerileri ile 10 hatta 20 kilo zayıflamak mümkün! Bu büyük mucizeyi yaşamak için doğru adrestesiniz! Ülkemizde pek çok kişinin zayıflamasını sağlayan Canan Karatay hocamız gibi ünlü diyetisyen ve doktorlar kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için için size özel hediye niteliğindeki önerileri, hiç vakit kaybetmeksizin yakalamanızı istiyorlar. Bu makaleyi okuyanların yüzde 80’i sağlıklı kilo verenlerin tercihi olan denenmiş önerileri de inceleyerek kilo veriyor, zayıflıyor!

Karatay diyeti olarak ünlenen beslenme biçimi programı da insülin direncinin kırılmasını esas alıyor. Karatay Diyeti kitabı ise son bilimsel çalışmaların ışığı altında, hücre bünyesinde oluşan, fiziksel ve kimyasal (histobiyokimyasal) bozuklukların sağlığımızı ne şekilde bozduğunu açıklamak amacıyla kaleme alındı. Karatay diyetindeki öneriler ile kan insülin değerinin normal düzeylerde kalmasını sağlayarak, ileri yaşlarda ortaya çıkacak olan birçok sağlık sorununun önü kolaylıkla kesilebilecektir. Canan Karatay insülin direnci kaç olmalı ve insülin direnci nasıl kırılır açıklamalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Canan Karatay insülin direnci kaç olmalı? (İnsülin direnci kaç olmalı Canan Karatay)

Canan Karatay hocamızın aşağıdaki videoda sağlıklı bir insanın insülin direnci kaç olmalıdır sorusuna yanıtını izleyebilirsiniz. Canan Karatay insülin direnci kaç olmalı sorusuna net bir cevap veriyor.

İnsülin direnci kaç olmalı Canan Karatay hoca tarafından hamileler için de açıklanıyor. Canan Efendigil Karatay hamilelerde de açlık insülin değeri 10 uU/mL ‘ye kadar kabul edilebilir açıklamasında bulunuyor.

Prof. Dr. Canan Karatay, ‘Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si Karatay Diyeti’ kitabında açlık insülin kaç olması gerektiği konusunda önemli ipuçları veriyor:

“12 saatlik açlıktan sonra alınan kanda normal kan insülin hormonu değeri, 5 IU/ml (Internasyonal Ünite/ml) dolaylarında olmalıdır. Kan insülin değerleri 2,5-5 IU/ml bulunan kişilerin uzun ömürlü oldukları ve sağlıklı yaşadıkları birçok bilimsel araştırma ile gösterilmiştir.”

İnsülin direnci nedir?

İnsülin direnci nedir Canan Karatay hoca tarafından hemen her ortamda anlatılıyor. Burada insülin direnci nedir Canan Karatay hocamızın açıklamalarını da dikkate alarak ele alalım. İnsülin bir hormondur. İnsülin pankreasta üretilir (endokrin sistemin bir parçasıdır). Başlıca sorumluluğu kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktır.

İnsülin, pankreasınızın ürettiği son derece önemli bir hormondur. Hücrelerin enerji için kanınızdan şekere girmesine izin vermek gibi birçok işlevi vardır.

insülin direnci kaç olmalı canan karatay-insülin direnci kırma diyeti-insülin direncini kıran diyet listesi-canan karatay insülin direnci nasıl kırılır
Canan Karatay insülin direnci nasıl kırılır?

Bununla birlikte, çok fazla insülin ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hiperinsülinemi olarak da bilinen yüksek düzeylere sahip olmak, obezite, kalp hastalığı ve kansere bağlanmıştır.

Yüksek kan insülin seviyeleri de hücrelerin hormon etkilerine karşı dirençli olmasına neden olur. İnsüline dirençli olduğunuzda, pankreasınız daha fazla insülin üretir ve kısır bir döngü oluşturur.

İnsülin direnci, kaslarınızdaki, yağınızdaki ve karaciğerindeki hücreler insüline iyi tepki vermediğinde ve kanınızdan glikozu kolayca alamazsa oluşur. Sonuç olarak, pankreasınız glikozun hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha fazla insülin yapar. Pankreasınız, hücrelerinizin insüline karşı zayıf yanıtının üstesinden gelmek için yeterli insülin yapabildiği sürece, kan şekeri düzeyleriniz sağlıklı aralıkta kalacaktır.

Canan Karatay insülin direnci değerine dikkat çekerek bu kısır döngünün kırılması için önerilerde bulunuyor. Canan Karatay insülin direnci nasıl kırılır sorusunu Karatay diyeti yaparak insülin direncini kırabilirsiniz biçiminde açıklıyor.

İnsülin direncini kıran diyet listesi

İnsülin direnci kırmak Canan Karatay diyeti için ana hedef olarak belirleniyor. Karatay Diyeti kitabında insülin direnci kırmak Canan Karatay tarafından şu sözlerle ifade ediliyor:

İnsülin ve leptin hormonlarının çalışmalarını şöyle özetleyebiliriz:

 • İnsülin hormonu, kan şekerinin yakıt olarak kullanılmasını ve kullanılmayan fazla kısmının da trigliseridA olarak (ileride kullanılmak amacıyla) depo edilmesini sağlar.
 • Leptin hormonunun görevi ise depoda birikmiş olan vücut yağlarının enerji olarak kullanılmasını sağlamaktır.
 • Leptin, 4-5 saat içinde bir şey yenmediği takdirde trigliseridleri (depo edilmiş olan yağlar ve kan yağları) kan şekerine dönüştürerek vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

İşte bu nedenlerle kilo verebilmemiz yani birikmiş olan yağlarımızın yakıt olarak yıkılması ve enerji sağlayabilmesi için, leptin hormonunun salgılanması şarttır. Her yemek yedikten sonra ya da sık sık bir şeyler yediğimizde, kan şekerimizle birlikte insülinimiz de yükselmektedir.

Bu alışkanlık devam ettiği sürece kanımızdaki insülin hormonu (doğal olarak) sık sık yükselecek ve devamlı olarak yüksek düzeylerde kalacaktır! Yakıt olarak kullanılmamış olan fazla kan şekerimiz de, sürekli yüksek olan kan insülin sayesinde yağ olarak depoya gönderilecektir. İnsülin hormonu, kanımızda hep yüksek düzeylerde kaldığı süre boyunca da yağlar devamlı olarak depolara gönderilecek ve bununla birlikte kilomuz da artacaktır. Sonuç olarak yağlar depo edilmeye devam ediliyorken, aynı anda yakıt olarak kullanılmaları ve yıkılmaları mümkün değildir. Bu nedenle sık sık yemek yediğimiz zaman enerjimiz artmış olsa bile, bu enerji yağların yanması için değil de, yağların depolanması için kullanılmaktadır. Doğal olarak bu süreç devam ettiği müddetçe kilo vermemiz imkânsızdır!

Ara öğün yiyerek diyet yapmakta olan kişilerin, başlarda kilo verirken daha sonra verdikleri kiloları koruyamamalarının ya da kilo vermek yerine yavaş yavaş kilo almalarının nedeni, sık sık ara öğün yemelerinin sonucu kanlarında insülin hormonunun giderek yükselmesidir.

 

İnsülin direnci kırma diyeti

Karatay Diyeti İnsülin direnci kırma diyeti popüler olmuş durumdadır. Karatay Diyeti, insülin ve leptin direncini kırmak, karaciğer yağlanmasının dolayısı ile göbek yağının ilerlemesinin önüne geçmek ve geriletmek amacını hedef almıştır. Sıradan bir mucize diyet listesi değildir. Sağlıklı bir yaşam biçimi edinmek için kolayca uygulanabilen öneriler içermektedir.

Karatay Diyeti’nin diğer diyetlerden daha rahat uygulanabilir ve farklı olmasının temelinde, düşük glisemik indeksli besinlerin tüketilmesinin öneminin öne çıkması yatmaktadır.-1A, AA gk olarak, birçok diyet ile senelerden beri önerilmekte olan günlük kalori hesabının yer almamasının yanı sıra, yasaklanmış ya da kısıtlanmış olan sağlıklı yağların, sağlık ve özellikle kilo verme sürecinde önemlerinin vurgulanmasıdır.

Sağlıklı yağlar tüketilmedikçe, insülin ve leptin direnci kırılamaz ve kilo vermemiz mümkün olmaz! Diğer bir deyişle vücudumuzda depolanmış ve kanımızda birikmiş yağların (trigliseridlerin) yıkılarak azalması için sağlıklı olan yağları mutlaka tüketmemiz gerekiyor.

Karatay Diyeti, sıkıntıya girmeden kolayca ve rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir beslenme ve yaşam biçimini size sunmaktadır. Her gün semt pazarlarında bulunan yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde hazırlanıp, tüketilmelerinin planlanması için bir kılavuz niteliğindedir. Sağlıklı bir yaşam için yedisinden yetmişine, çocuk, genç, hamile, lohusa, hasta her bireyin hayat boyu kolaylıkla uygulayabileceği önerileri içermektedir.

Dokularımızı, insülin ve leptin hormonlarının mesajlarını tekrar algılayacak, üzerlerinde oluşmuş insülin ve leptin direncini kıracak duruma nasıl getirebiliriz?

Canan Karatay insülin direnci nasıl kırılır?

Canan Karatay’a göre insülin direnci nasıl kırılır önerileri

İnsülin ve leptin direncini kırmak, birden fazla yaşam ve beslenme biçimi değişikliği ile mümkündür. Canan Karatay’a göre insülin direnci nasıl kırılır şöyle sıralayabiliriz:

 • Fizik aktivite

Yapılan bilimsel araştırmalar, insülin ve leptin direncinin ilk etapta hareketsizliğe bağlı olarak bacak adalelerinde başladığını göstermiştir. İnsan vücudunda en büyük kitleyi bacak ve kalça adaleleri oluşturur. Dolayısı ile yakıta en fazla ihtiyacı olan ve bu yakıtı en yoğun düzeyde kullanan dokular, bacak ve kalça adaleleridir.

Bu nedenle düzenli olarak (devamlı bir şekilde) fizik aktivite yaparak, bacak ve kalça adalelerinin insülin ve leptin hormonlarına olan hassasiyetlerini geri kazanmak mümkün olmaktadır.

Sonra, karaciğer ve diğer organlarda insülin ve leptin direnci gelişmesi izlenir. Şişman kişilerde karaciğer yağlanmasının oluşması sonucu, göbek etrafında araba tekerleği şeklinde yağların birikmesinin nedeni de budur. En başta fizik aktivitemizi artırarak insülin ve leptin direncinin gelişmesini dejeneratif hastalıkları önlemek önlemek elimizdedir.

Hekimlerin babası olan İstanköylü Hipokrat (Hippocrates), asırlar önce (MÖ V. yüzyıl) “Uzun yol yürüyen uzun yaşar” demiş ve ada halkını eşeğe çok bindikleri için sağlıklarını kaybedecekleri konusunda uyarmıştır.

 • Düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmek

Muntazam bir şekilde fizik aktivite ile birlikte ‘sağlıklı karbonhidratları’ diğer bir deyişle düşük glisemik indeksli (Gİ) gıdaları tüketmeye başladığımızda insülin ve leptin direnci yavaş yavaş kırılacağından kilo vermeye çıkardığımızda yağlarımız giderek azalır. Depo yağlarımızın yıkılarak azalması sonucu kilo verirken aynı zamanda dinçleşiriz, yorgunluk ve halsizlik hissetmeyiz, uykularımız da düzene girer.

Karaciğerimiz sağlıklı çalışmaya başlayacağı için bütün hormonlarımızla birlikte kan yağlarımız da sağlıklı düzeylere iner.

Yükselmiş olan kan basıncımız da normalleşir.

 • Sağlıklı yağları kullanmak

Düşük glisemik indeksli gıdalar tüketirken, sağlıklı yağların da kullanılmasıyla insülin ve leptin direncini önlemek ve kırmak daha da kolaylaşacaktır. Sağlıklı yağların insülin ve leptin direncini kırarak hiperinsülinemik hastalıkları önlediği birçok bilimsel çalışma ile gösterilmiştir.

 • İşlenmiş gıdalardan uzak durmak

İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli Canan Karatay açıklıyor. Yiyeceklerimizi mümkün olduğu kadar doğal, bütün ve bozulmamış olarak, yani herhangi bir fabrikaya girip çıkmamış ve endüstriyel işlem görmemiş şekilde tüketmek, insülin ve leptin direncini kırmak için son derece önemlidir.

İnsülin direnci olanlar nasıl beslenmeli Canan Karatay doğal yiyecek ve içecekleri öneriyor. Doğal yiyecek ve içecekler, lifleri parçalanmamış olduğu için düşük glisemik indeksli gıdalardır. Bu önemli özelliklerinin yanı sıra, organizmaya zarar veren herhangi bir ilaç, yemek boyası ve kimyasal katkı maddesi ya da trans yağ içermezler.

Bu nedenlerle sağlıklı beslenme ve yaşam için tercih edilmelerinde sonsuz yararlar bulunmaktadır.

Bu alanda otorite olan Sayın Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın 7’den 70’e Taş Devri Diyeti adlı kitabı doğru beslenme konusunda oldukça kapsamlı olarak yazılmış en önemli kaynaklardan biridir ve bu konuda şimdiye kadar söylenmemiş bütün gerçekleri bilimsel olarak gözler önüne sermektedir.

İnsülin direnci nasıl tedavi edilir Canan Karatay

İnsülin direnci tedavisi Canan Karatay tarafından kan şekeri düşürmek olarak açıklanıyor. Glisemik indeksi düşük besinlerle sağlıklı protein, yağ ve karbonhidratlarla beslenmenin önemine vurgu yaparak insülin direnci nasıl tedavi edilir Canan Karatay tarafından açıklanıyor.

Karatay beslenme düzeninde B vitamini ve C vitamini yanında çinko, iyot ve magnezyumun ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor. Bu doğrultuda kristal kaya tuzu tüketilmesini öneriyor.

İnsülin direnci belirtileri

Canan Karatay insülin direnci diyeti yapmadan önce insülin direnci belirtilerini bilmek gerekiyor.

İnsüline dirençli birçok insan hiçbir fikre sahip değildir ve yıllarca ya da yaşamlarına, sahip oldukları enerjiye sahip olmadan gidebilirler. Çoğu zaman, insülin direnci hiç bir semptomu tetiklemez ve ortaya çıkan semptomlar herhangi bir şey olabilir. İnsülin direncine atfedebileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Ortada ekstra ağırlık
 • Koyu tenli yamalar (acanthosis nigricans)
 • Yüksek açlık kan şekeri
 • Akne
 • Polikistik over sendromu (pcos)
 • Karaciğer yağlanması hastalığı
 • Şeker ve karbonhidrat
 • Hissediyorum
 • Kadınlarda saç dökülmesi saç dökülmesi
 • Cilt etiketleri
 • Yüksek tansiyon
 • Sıvı tutulması, ayak bileklerinde şişme
 • Yüksek tansiyon
 • Odaklanmada zorluk

Canan Karatay insülin direnci diyeti

Canan Karatay insülin direnci kitabı olarak Karatay Diyeti içerisinde yer alan örnek menüleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

İnsülin direnci diyeti örnek menü

KAHVALTI: 07.00-09.00 ARASI (HER SABAH)

 • Az pişmiş 2 adet yumurta.

Hazır lop, rafadan veya düşük ısıda tavada saf tereyağında fazla katı olmadan pişirilebilir. Menemen ya da pastırmalı yumurta yapılabilir.

 • Bir avuç içiniz kadar az tuzlu peynir.
 • Peynirle birlikte ekmek yerine, bir ince belli çay bardağı ceviz içi veya fındık, az tuzlu fıstık, badem, yerfıstığı vb yenebilir.
 • Az tuzlu 8-10 adet zeytin. Üzerine zeytinyağı, limon, kekik ve pul kırmızıbiber eklenebilir.
 • Domates, biber, salatalık, turp, maydanoz, nane, roka vb arzu edildiği kadar yenebilir.

Doğal ve mevsiminde olmak şartı ile!

 • Limonlu çay veya süt içilebilir. Şekersiz ve tatlandırıcısız olarak!

İnsülin direnci diyeti nasıl yapılır?

ÖĞLE YEMEĞİ: 13.00-14.00 ARASI

İnsülin direnci diyeti örnek menü için aşağıda verdiğimiz yiyeceklerden herhangi bir seçenek öğle yemeği olarak tercih edilebilir:

 • Etli ya da zeytinyağlı sebze yemeği
 • 3-5 kalem pirzola, biftek, bonfile, kuzu kapama vb. Etin yanında -yüksek glisemik indeksli karbonhidrat içerdikleri için pilav ve patates (Gİ=100) yenilmeyecek!
 • Balık

Izgara, fırınlanmış ya da buğulama olarak tüketilebilir.

 • Döner, kebap ya da diğer kebap türleri

Bol salata ve yoğurtla yenebilir. Yanında pide, pilav, patates ve ekmek yenmeyecek!

 • Her türlü mercimek yemeği Sarı, kırmızı veya yeşil mercimek olabilir.
 • Semizotu

Etli ya da yoğurtlu sarımsaklı ve cevizli salata yapılabilir.

 • Enginar, kereviz, lahana, karnabahar veya pırasa yemeği
 • Karnıyarık, imambayıldı, patlıcan kebabı, yaprak sarmaları, her türlü kabak ve biber dolma.
 • Pastırmalı ya da kıymalı kuru fasulye, bakla veya nohut yemeği. Bol soğan ve salata ile yenebilir.

Bunların yanında pirinç pilavı yenmemeli! Pirincin Gî=100-130

 • Evde pişirilmiş olan her türlü çorba; domates, tarhana, paça, işkembe vb.

Hazır çorba tozları, işlenmiş oldukları için kullanılmamalıdır!

Yemeklerin yanında ek olarak şunlardan biri tercih edilebilir:

 • Et ve balık yemekleri ile birlikte bol mevsim salatası, soğan ve yoğurt yenebilir.
 • Yemeklerle birlikte cacık; sızma zeytinyağı, bol sarımsak ve nane eklenerek içilebilir.
 • Turşu, evde geleneksel usulle (bol sirkeli ve az tuzlu) hazırlanarak rahatlıkla tüketilebilir.

Yukarıda verilen yiyeceklerin yerine meyve tüketmek isteyenler şu alternatifleri tercih edebilir:

 • Bir adet mevsim meyvesi
 • Bir kâse yoğurt ve bir avuç ceviz ile birlikte; 5-6 adet mürdüm eriği veya bir avuç siyah çekirdekli üzüm ya da 5-6 adet kuru kayısı gibi yiyecekler de tüketilebilir.

İnsülin direnci diyeti nasıl yapılır konusunda diğer detaylara Karatay Diyeti kitabından ulaşabilirsiniz.

Uzmanlar ne diyor?

İnsülin direnci nasıl kırılır İbrahim Saraçoğlu aşağıdaki videoda önerilerde bulunuyor. İnsülin direnci nasıl kırılır İbrahim Saraçoğlu açıklamasını videodan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gZJTsDiC_7I&feature=youtu.be

İnsülin direnci diyeti Gürkan Kubilay

İnsülin direnci diyeti Gürkan Kubilay açıklamalarını videodan izleyebilirsiniz.

Ahmet Maranki insülin direnci

Ahmet Maranki insülin direnci konusunda çarpıcı açıklamalar videoda yer alıyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Canan Karatay insülin direnci kırmak! (21 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] işte ikinci bir mekanizma da var: insülin direncini azaltmak. Hücreler insüline dirençli olduğunda normal miktarlarda besin enerjisi tüketmezler ve diğer […]

 2. […] çayı kilo vermesine yardımcı olan bir başka yol da, kan şekeri seviyelerini düzenleyerek insülin direncini daha da […]

 3. […] nedeni kudret narı, glikozun enerji için hücrelere getirilmesine yardımcı olan insülin gibi davranan özelliklere sahip […]

 4. […] Karatay‘ın kilo alımının başlıca nedeni olarak gördüğü leptin ve insülin direnci döngüsünün kırılmasıdır. Çok yemek yiyenler ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle kilo […]

 5. […] Asla! Canan Karatay’ın açıklamasına göre ekmek insülin direncini kırıyor ve bu nedenle ekmek yememeliyiz. Kısaca açıklamak gerekirse; İnsülin hormonunun görevi […]

 6. […] beslenme programı Canan Karatay’a göre insülin direnci döngüsünü kırmanın tek yolu, artan egzersiz ve düşük glisemik indeksi (GI) olan […]

 7. […] okudum ve kendisinde insülin problemi olmadığını zanneden benim gibi pek çok kişide de insülin direnci olduğunu anladığımda kafamdan aşağı kaynar sular döküldü […]

 8. […] Dr. Canan Karatay hocamız glisemik indeks ve insülin direnci konusuna büyük önem […]

 9. […] yükselttiği için ayda sadece bir kez izin verilir. Çünkü Karatay beslenme tarzının temeli insülin direncini kırmak üzerine […]

 10. […] Beta hücreleri, kandaki şekeri tespit ederek, şeker oranının fazla olması durumunda insülin hormonunun salgılanmasını […]

 11. […] tarifler hem sağlıklı hem de kilo aldırmıyor. Üstelik kilo vermek için ve Canan karatay insülin direncini kırmak için […]

 12. […] Karatay diyeti liste planı isteyen okurlarımız için önemli bir katkı sağlıyoruz. Karatay Diyeti, düşük glisemik indeksli gıdaların tüketimi ile kilo vermeyi ön plana çıkarıyor. Özellikle obez ve obez kişilerde insülin ve leptin direncinin kırılması amaçlanır. […]

 13. […] Canan Karatay insülin direnci kırmak! […]